۰۲۱ - ۴۷ ۶۲ ۸۸ ۹۹ تلفن گویا
نماگشت اولین نرم افزار یکپارچه مدیریت آژانس های گردشگری و مسافرتی

نماگشت به نقل از دنیای سفر : کمیته ثبت ملی آثار منقول با حضور کارشناسان و متخصصان حوزه ثبت، موزه ملی و اداره کل موزه ها و همچنین کارشناسان استان ها برگزار شد. در این جلسه بیش از 200 پرونده آثار منقول از استان های آذربایجان غربی، سیستان وبلوچستان، گیلان و کردستان از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار گرفت که، از این تعداد، 184 شیء و اثر تاریخی کشور واجد شرایط ثبت در فهرست آثار منقول شناخته شدند.فرهاد نظری مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی با بیان این مطلب گفت:«در این جلسه ثبت ملی آثار منقول، 30 شیء موجود در موزه ملی ایران متعلق به آثار سفالین تپه اسماعیل تأیید شد. این تپه یکی از مهم ترین محوطه های تاریخی است که قدمت آثار آن به دوره چشمه علی می رسد.»

او همچنین به 39 اثر دیگر از تپه حسنلو اشاره کرد و افزود: «در این جلسه آثاری از دوره ماناها که در تپه حسنلو به دست آمده اند در فهرست آثار منقول ملی کشور قرار گرفت. آجر الهه ربط از تپه ربط سردشت ازجمله این آثار است.»به گفته نظری، قرآن نگل، قرآن کاشتر، قرآن هفتاش، قرآن شوی بانه، قرآن نجنه بانه و قرآن حسینیه بیجار از پنج روستای کردستان به همراه یک عدد سند ازدواج مربوط به رضاقلی خان اردلان والی کردستان و طوبی سلطان خانم خواهر محمدشاه قاجار به عنوان قدیم ترین سند ازدواج در کردستان به ثبت رسیدند.

همچنین مجموعه آثاری از حسینیه شهرستان بیجار از استان کردستان که شامل شش سری قرآن و سه قالی نفیس می شود در این جلسه ثبت شدند.12 اثر مکشوفه از استان گیلان و 45 اثر منقول از محوطه تاریخی 14 بمپور و 30 اثر از محوطه باستانی اسپیدژ سیستان وبلوچستان نیز در این جلسه در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفتند و آثاری از نقاشی های کاخ موزه نیاوران نیز بررسی شدند.